
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 240 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 35 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 25 mV |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18077
Ext.Price$0.18077
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18077 | $0.18077 |
| 10 | $0.16150 | $1.61500 |
| 50 | $0.14429 | $7.21450 |
| 100 | $0.12615 | $12.61500 |
| 500 | $0.11029 | $55.14500 |
| 1000 | $0.10633 | $106.33000 |
| 3000 | $0.10251 | $307.53000 |
| 5000 | $0.09722 | $486.10000 |
